ماینینگ

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول سخت افزاری چیست؟

مقدمه

در دنیای واقعی نیاز داریم تا برای نگهداری پول های خود از کیف پول یا حساب بانکی استفاده کنیم. در دنیای دیجیتال نیز نیاز به استفاده از یک کیف پول دیجیتالی محسوس است. شما با استفاده از آن می توانید. رمز ارز های دیجیتالی خود را نگهداری و یا در صورت نیاز برای دیگران انتقال دهید.

تعریف کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های دیجیتال به مانند یک پایگاه داده؛ اطلاعات رمزی انواع ارز دیجیتال ما را در خود نگهداری کنند. کیف پول ارز دیجیتال از دو کد خصوصی و عمومی تشکیل می شود. برای انتقال و دریافت ارز دیجیتال شما به این 2 کد نیاز دارید. کد عمومی برای دریافت و کد خصوصی برای انتقال نیاز است
حفاظت از کد های خصوصی و عمومی بسیار مهم می باشد. در صورتی که شخصی بتواند به آنها دسترسی پیدا کند، به تمام اطلاعات حساب شما دست یافته است. انتخاب کیف پول مناسب و نگهداری از اطلاعات آن بسیار حائز اهمیت می باشد .

انواع کیف پول ارز دیجیتال از لحاظ نحوه اتصال به شبکه

کیف پول گرم (Hot Wallet): کیف پول هایی  که همواره به شبکه اینترنت متصل هستند. دسترسی سریع و آسان در هر نقطه از مزایای این کیف پولها است. اما در عوض احتمال سرقت دارایی دیجیتال شما توسط هکرها نیز افزایش خواهد یافت.

کیف پول سرد (Cold Wallet): کیف پولی که بصورت مستقیم به اینترنت متصل نیست. فقط جهت جابجایی دارایی دیجیتال لازم است به اینترنت متصل شود. کیف ‎پول‎ سرد انواع مختلفی دارد. کیف پول کاغذی و کیف پول سخت افزاری از این نوع به شمار می روند. امنیت این کیف پولها بسیار بالاست. سازوکار انجام تراکنش در این بستر نسبت به کیف پول های گرم دشوارتر است.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

تقسیم بندی کیف پول ارز دیجیتال

دسته بندی کیف پول ارز دیجیتال

تقسیم بندی دیگر کیف پول ارز دیجیتال

 1. کیف پول نرم افزاری Software wallet این کیف پول ها در دسته کیف پول گرم جای می گیرند.
 2. کیف پول سخت افزاری Hardware wallet این کیف پول ها در دسته کیف پول سرد جای می گیرند.

موضوع مورد بحث ما در این مقاله کیف های سخت افزاری می باشند.

والت سخت افزاری(کیف پول دیجیتال) وسیله ای مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری دستگاهی است که ذخیره ی ارزی دیجیتال شما را به صورت آفلاین حفظ می کند. هدف استفاده از این نوع والت سخت افزاری حفظ اطلاعات شما از دستگاههایی است که به اینترنت متصل هستند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد امکان هک آن وجود دارد.

ایده این نوع کیف پول سخت افزاری ابتدا برای رمز ارز بیت کوین مطرح شد. چرا که در تمام سالهایی که مبحث ارز دیجیتال شکل گرفت. بیت کوین بیشترین متقاضی را داشته است. امروز شاهد رشد گستره پشتیبانی این کیف پولها در سایر ارزها هستیم.

کیف پول سخت افزاری چگونه کار می کند؟

نحوه ساخت و ساختار فنی کیف پول‌های سخت‌افزاری بسیار پیچیده است، ولی کار کردن با آن برای همه آسان است. شما به راحتی می توانید از این نوع والتها برای ذخیره و انتقال امن ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری همواره آفلاین هستند، برای استفاده از آن‌ها به نرم‌افزار و دستگاه متصل به اینترنت نیاز است. به دلیل وجود ساختارهای امنیتی روی این کیف پول‌ها،شما باید آن‌ها را به کامپیوترهای شخصی یا تلفن همراه وصل کنید. دیگر نگران درز کردن اطلاعات مربوط به کلید خصوصی نباشید.

چیپ کنترلی کیف پول سخت افزاری

دارایی شما در کیف پول سخت افزاری توسط چیپ کنترلی محافظت می‌شود.

هر کیف پول سخت‌افزاری یک نرم‌افزار مخصوص دارد.  شما نرم افزار را از سایت رسمی شرکت سازنده کیف پول دانلود و روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید. همچنین نرم‌افزارهای معتبر موبایلی هم می‌توانند به کیف پول سخت‌افزاری متصل شوند. برای انتقال ذخیره ارزی و یا مشاهده موجودی شما باید والت سخت افزاری به کامپیوتر متصل نمایید. نرم‌افزار مخصوص در واقع رابط کاربری استفاده از والت را فراهم می سازد.

در کیف پول سخت‌افزاری بر خلاف دیگر انواع آن خود رمز ارزها قرار ندارد. این دستگاه‌ها کلید شخصی و عمومی را درون خود ذخیره می‌کنند. برای مثال اگر بیت‌کوینی خریداری کرده کنید. دارایی شما درون کیف پول قرار ندارد و هنوز در بلاکچین است.  کلیدهایی که به بیت‌کوین شما دسترسی دارد درون این کیف پول‌ها نگهداری می‌شود.

کیف پول سخت‌افزاری به مانند یک گاو صندوق برای رمز ارزهای شما عمل می‌کند. تنها راه دسترسی به آن‌ها این است که کلید شخصی و رمز عبور دستگاه در اختیار دیگر افراد قرار بگیرد.

کارکرد کلی کیف پول سخت افزاری

وقتی که شما دستگاه را راه‌اندازی می‌کنید. در همان لحظه و فقط برای یک بار 24 کلمه (که اصطلاحا عبارت بازیابی یا Seed نامیده می‌شود.) به شما ارائه می‌شود.  شما باید آن را جایی یادداشت کنید؛ زیرا امکان بازیابی و یا تولید دوباره وجود ندارد.

در صورت گم شدن و یا خراب شدن دستگاه، از این کلمات می‌توانید برای دسترسی به دارایی‌هایتان استفاده کنید.

کار کردن با این گجت‌ها بسیار آسان است، برخی به کامپیوتر و برخی دیگر به موبایل وصل می‌شوند. بعد از وارد کردن پین وارد رابط نرم‌افزاری آن می‌شوید.

رابط نرم‌افزاری برای دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف متفاوت است و هرکدام معایب و مزایای خاص خودشان را دارند.انتقال ارز با این کیف پول ها 2 مرحله دارد. مرحله اول: وارد کردن آدرس مد نظرتان که می خواهید رمز ارزها به آن‌ فرستاده شود. مرحله دوم: تایید تراکنش با استفاده از خود کیف پول سخت‌افزاری، تراکنش انجام می‌گیرد.

کارکرد دو مرحله ای هارد والت ها

فلوچارت شماتیک از کارکرد 2 مرحله ای

مزایای کیف پول های سخت افزاری

 • کلیدهای خصوصی؛ اغلب کیف پول های سخت افزاری در یک منطقه محافظت شده از میکرو کنترلر ذخیره می شوند. نمی توان آنها را به صورت ساده به وسیله دستگاه انتقال داد.
 • کیف پول سخت افزاری در برابر ویروس های رایانه ای مصون هستند.
 • با رابط کاربری ایمن و آسان این نوع کیف پول، کلیدهای خصوصی در معرض نرم افزارهای آسیب پذیر قرار نمی‌گیرند..

ملاحظه

 • کیف پول های سخت افزاری نسبتاً جدید هستند. بر خلاف حوادث بیشمار سرقت بیت کوین از رایانه های متصل به اینترنت، سابقه خوبی را حفظ کرده اند.
 • یک کیف پول سخت‌افزاری خوب باید تضمین‌کند. کلیدهای خصوصی هیچ‌گاه از دستگاه خارج نمی‌شود و کسی به آن‌ها دسترسی پیدا نمی‌کند. این کلیدها به شکلی بسیار امن و با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری در حافظه کیف پول نگهداری می‌شوند.

 

مزایا و معایب کیف پول سخت‌افزاری

مزایا و معایب کیف پول سخت افزاری

استفاده از کیف پول سخت‌افزاری مزایای بسیار و معایب کمی نسبت به کیف پول‌های آنلاین و یا نرم‌افزاری دارد. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایا: (چرا باید از والت سخت افزاری استفاده کرد؟)

 1. امنیت
  امنیت بیشتر کیف پول‌های سخت‌افزار به این معنی نیست که کیف پول‌های نرم‌افزاری امن نیستند. کیف پولهای نرم افزاری در برابر طیف گسترده‌ای از حملات هکرها، آسیب‌پذیرند. بدافزارها می‌توانند فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در این دستگاه‌ها را شناسایی کرده و موجودی کاربران را خالی کنند.
 2. پشتیبانی از بسیاری از ارزهای دیجیتال
  کیف پول‌های سخت‌افزاری از تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و یک فرد با خرید یک کیف پول می‌تواند صدها کوین و توکن مختلف را روی آن ذخیره کند.
  البته برخی مدل‌های کیف پول‌های سخت‌افزاری ممکن است از بعضی ارزهای دیجیتال پشتیبانی نکنند، بنابراین بهتر است قبل از خرید، با مراجعه به سایت رسمی کیف پول، از امکان‌ ذخیره‌سازی ارز دیجیتال مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.
 3. اگر کیف پول سخت‌افزاری سرقت شد چه می‌شود؟
  در زمان راه‌اندازی کیف پول سخت‌افزاری، به کاربر تعدادی (۱۲ یا ۲۴) کلمه بازیابی داده می‌شود که همان نسخه پشتیبان یا بک‌آپ کیف پول است و باید در جایی امن یادداشت و نگهداری شود. در صورت به سرقت رفتن یا خرابی کیف پول سخت‌افزاری، برای دسترسی مجدد به دارایی‌ها، کاربر کافی است آن ۱۲ یا ۲۴ کلمه را در یک کیف پول نرم‌افزاری وارد کند. حتماً کلمات بازیابی را در جایی امن یادداشت کنید.

معایب والت سخت افزاری

هزینه‌بر بودن: کیف پول‌های نرم‌افزاری اغلب رایگان هستند. قیمت بالای کیف پول های سخت افزاری برای همه افراد به صرفه نیست.

زمان‌بر بودن کار: در برخی از کیف پول‌ها ارسال تراکنش نیاز به طی چندین مرحله دارد. سرعت کار با کیف پول‌های نرم‌افزاری بالاتر است.

منابع:

کیف پول الکترونیکی ویکی پدیا

اطلاعات موجود در راهنمای کاربری انواع کیف پول ها

خرید کیف پول سخت افزاری

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید