ماینینگ

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج رمزارز

تا چند ماه پیش استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، فعالیتی غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شد، اما از ۲۸ آبان سال ۹۸ تولید و استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها یک فعالیت قانونی به حساب می‌آید. طبق قوانین واردات دستگاه ماینینگ فقط برای فارم های دارای مجوز از صنعت معدن تا ظرفیت پردازش اعلامی در مجوز امکان پذیر خواهد بود .
(توجه : هرگونه فعالیت استخراج ارزهای دیجیتالی به صورت خانگی کارگاهی و …. خارج از تعرفه اعلام شده شامل جریمه مالی سنگین میباشد )

 راهنمای دریافت مجوز استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال در ۴ گام


هنوز یک نکته در مورد استخراج ارز دیجیتال وجود دارد و آن این است که افرادی که پیش از مورخ ۲۸ آبان سال ۹۸ در حوزه استخراج بیت کوین و رمزارزها فعالیت داشته‌اند، می‌بایست ظرف مدت یک ماهه تعیین شده به ثبت دستگاه های ماینر خود اقدام نمایند تا بتوانند جواز لازم برای ادامه فعالیت اخذ نمایند.

سعید زرندی معاون وزیر صمت در این رابطه اعلام کرد:

“از آنجا که درگذشته فرآیند استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال یک فعالیت قانونی نبوده است تعدادی دستگاه بصورت قاچاق وارد کشور شده و درحال‌حاضر مشکلاتی را برای فعالان این صنعت به ‌وجود آورده است.

اکنون و با مساعدت هیأت وزیران، این مشکل برطرف شده است. از این رو برای رفع مشکلات فعالان حوزه رمزارز، به‌ افراد یک ماه فرصت داده میشود تا لیست دستگاه‌های ماینری را که از مبادی رسمی وارد کشور نشده و قاچاق محسوب میشوند، بصورت خوداظهاری اعلام کنند.

از مورخ ۲۵ مرداد تا ۲۵ شهریور امکان ثبت دستگاه‌ها در سامانه بهین‌یاب فراهم می‌شود و با پرداخت حقوق و عوارض دولتی، فعالیت این گروه از ماینرها قانونی اعلام شده و از آن پس، تمام ماینرهایی که از مبادی غیررسمی وارد کشور شده و در این سامانه ثبت نشده باشند، قاچاق محسوب می‌شوند.”

این جوازها عمر ۶ ماهه دارند و تا شش ماه دیگر (۱۲ ماهه) بعد هم قابل تمدید است. در این مدت متقاضیان ورود به حوزه ماینینگ ارز دیجیتال باید تکلیف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنند تا به آنها پروانه بهره‌برداری داده شود.

اگر فردی در مدت ۱۲ ماه نتواند از این مرحله عبور کند، جواز صادره باطل می‌شود. متقاضیان زمانی که جواز می‌گیرند باید تکلیف موقعیت و محل کارگاه، دستگاه های ماینر ، برق و سایر بخش‌ها را مشخص کنند تا پروانه بهره‌برداری را دریافت کنند.

نحوه ثبت درخواست مجوز راه‌اندازی فارم استخراج ارز دیجیتال

برای اولین گام وارد وبسایت بهین یاب شوید و گزینه صدور جواز تأسیس رمزارز، را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که از قبل گرفتید می‌توانید محل استخراج رمزارز، ظرفیت پردازش ماینر و نوع سرمایه‌گذاری را مشخص کنید.

در گام دوم مشخصات عمومی آمده است. در این مرحله باید مشخصات زمین، هزینه تقریبی سالانه نفت، گاز، برق و آب را متقاضی اعلام کند.

گام سوم مشخصات سرمایه‌گذاری است. در این مرحله وارد کردن نام دستگاه، تعداد مورد نیاز ماینر، قیمت هر دستگاه و حقوق گمرکی باید درج شود.

گام آخر نحوه اجرا است. در این مرحله پیش‌بینی مدت اجرای طرح آمده است که به‌صورت تقریبی متقاضی باید اعلام کند.

کسانی که مختصات کاری‌شان مشخص باشد با پر کردن باکس‌های خالی می‌توانند در کمتر از ۳ ساعت مجوز بگیرند. برخی‌ها هم بیشترین زمانی که منتظر ماندند تا ۴ روز بوده است. کسانی که نتوانند به سؤالات وبسایت پاسخ دهند یا جواب هایشان ناقص بوده است، هیچ جوابی دریافت نمی‌کنند.

 

حداقل شرایط لازم برای اخذ مجوز ماینینگ 

آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرس و جو کردیم، میزان برق مصرفی دستگاه های ماینر اگر کمتر از ۲۵۰ کیلووات (حد صنعتی شدن) باشد، برای متقاضی مجوزی صادر نمی‌شود.

هر ماینر باتوجه به مدلی که دارد، توان مصرفی آن متفاوت است. به‌عنوان مثال دستگاه اس ۹ که جزو ماینرهای قدیمی است ۱۳۵۰ وات مصرف برق دارد، که یک تولید‌کننده ارز دیجیتال برای آنکه بتواند فعالیت خود را شروع کند باید نزدیک به ۱۸۵ دستگاه ماینر خریداری کند اما در سری‌های جدید مانند دستگاه اس ۱۷ که مصرف برقی برابر با ۱۹۷۵ وات دارد، با حدود ۱۲۶ دستگاه ماینر می‌توان سراغ استخراج رمزارزها رفت.

زرندی با بیان اینکه آمار دقیقی از فعالان حوزه استخراج رمزارز وجود ندارد، می‌گوید: از آنجاکه فعالیت آنها هنوز بصورت کامل رسمیت پیدا نکرده است، نمی‌توان عدد دقیقی مزرعه های فعال در حوزه استخراج ارز دیجیتال را عنوان کرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد که ثبت‌نام و دریافت مجوز برای تولید ارز دیجیتال بسیار ساده است و متقاضیان به راحتی می‌توانند در این حوزه ورود کنند. کسانی که امکان استخراج ارز دیجیتال (یعنی برق و زمین) داشته باشند، دیگر نیازی به گرفتن جواز ندارند وبه صورت مستقیم پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.


آیا استخراج بیت کوین و رمزارزها در ایران سودمند است؟


خیلی‌ها با خواندن این مطلب و سهل بودن گرفتن مجوز استخراج بیت کوین می‌پرسند که آیا این کار در ایران صرفه اقتصادی دارد؟ آنگونه که کارشناسان و اهالی فن این حوزه بیان می‌کنند، تولید ارز دیجیتال صرفه اقتصادی زیادی دارد. اما در عین اینکه با صرفه است، فعالیت بسیار پر ریسکی است. اگر نمودارهای جهانی قیمت بیت کوین را رصد کنید می‌بینید که در یک مقطع زمانی ارزش آن به ۲۰ هزار دلار رسید و در مقطعی کاهش آن تا ۳۱۰۰ دلار هم دیده شد.

بسته به فاکتورهای مختلفی از جمله بهای برق، قیمت بیت کوین، میزان سختی شبکه، هزینه‌های جاری و …. این کار میتواند با سود یا ضرر همراه باشد. توصیه ما به متقضیان ورود به این حوزه این است که پیش از ورود به این صنعت، جهت افزایش آگاهی خود، مطالعات کافی و تکمیلی را در دستورکار خود قرار دهند.

 


تعرفه برق استخراج بیت کوین چقدر است؟


برای اینکه در تولید و استخراج ارز دیجیتال به سود برسید، باید دستگاه های ماینر زیادی را خریداری کنید. در این صورت ضمن اینکه میزان استخراج رمزارز افزایش پیدا می‌کند از تخفیف‌هایی که وزارت نیرو می‌دهد، می‌توان استفاده کرد.

تعرفه برق استخراج کنندگان ارز دیجیتال متوسط نرخ برق صادراتی ایران است که ۹۶۵ تومان برای هر مگاوات در ماه‌های گرم سال (خرداد تا شهریور) و در ۸ ماه غیرگرم سال این مبلغ نصف و ۴۸۰ تومان به ازای هر مگاوات تعیین شده است. این اعداد برای فعالان این حوزه رقمی سنگین به شمار میرود. از این‌رو اگر تعداد دستگاه‌های ماینر افزایش پیدا کند، یعنی مصرف برق بیشتر شود، وزارت نیرو تخفیفی ۲۰درصدی به تولیدکنندگان ارز دیجیتال می‌دهد.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این رابطه تصریح کرد: درصورتیکه این متقاضیان از شبکه انتقال تامین برق داشته باشند تا ۲۰% تخفیف داده می‌شود و درصورتیکه از استخرهای داخلی به منظور پردازش استفاده کنند ۱۵% دیگر هم کاهش داریم که سرجمع ۳۵% تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

آنگونه که معاون طرح و برنامه وزارت صمت وعده داده است، این وزارتخانه درحال پیگیری کاهش تعرفه برق است تا تولید ارز دیجیتال برای متقاضیان این حوزه به صرفه شود. در این میان ضروری است ماینرهای قدیمی اسقاط و ماینرهای جدید و استاندارد، وارد چرخه تولید شود.


اماکن مجاز استخراج ارز دیجیتال و خرید دستگاه ماینر


در این میان متقاضیان استخراج ارز دیجیتال در کجاها می‌توانند مستقر شوند؟ آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرسیدیم برای تولیدکنندگان رمزارزها سه محل دیده شده است: ۱.شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۲.مناطق ویژه و آزاد و ۳.نیروگاه‌ها

دستگاه ماینر را از کجا می‌توان خرید؟ معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان می‌کند که ثبت سفارش برای واردات ماینرها آغاز شده است، اکثر ماینرها از چین وارد می‌شود. از این‌رو افرادی که می‌خواهند در این بخش ورود کنند، می‌توانند ماینرهای قانونی و ارزان بخرند.

با بررسی برخی از سایت‌ها که ماینر می‌فروشند ماینر‌های ابتدایی که قدرت پردازش خوبی ندارند(کارکرده) حدود ۳ میلیون تومان است. ماینرهای جدید و صفر از قیمت ۱۶ میلیون تومان به بالا است، در این میان ماینرهای ۳۰ میلیون تومانی هم دیده می‌شود.

1 دیدگاه در “نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج رمزارز

  1. Mohammad7665 گفت:

    کسی از اینجا خرید کرده؟شرایطش چطوره؟

دیدگاهتان را بنویسید