میمبل‌ ویمبل (MimbleWimble) چیست ؟

میمبل‌ ویمبل (MimbleWimble) چیست ؟

نکات اصلی و مهمی که پروتکل مطرح می‌کند و مزایای آن در مقایسه با بیت کوین شامل موارد زیر است:

• مقیاس‌پذیری بسیار بالا، چراکه بخش غالب داده‌های تراکنش می‌تواند در طول زمان و بدون دست‌بردن در امنیت پروتکل، حذف شود.

• افزایش محرمانگی با ترکیب و حذف داده‌های تراکنش

• زمان همزمان‌شدن سریعتر نودها، چراکه نودها به طور بسیار موثرتری می‌توانند با بقیه شبکه ارتباط داشته باشند.

میمبل‌ ویمبل این پتانسیل را دارد که هم هزینه‌ تراکنش‌ها را و هم سایز بلاک چین را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد. در حالی که بلاک چین‌های دیگر نیاز دارند تا در طول زمان رشد کنند، مجموعه داده مورد نیاز میمبل‌ ویمبل احتیاجی به این ندارد و خود این اتفاق سبب حل مشکل مقیاس‌پذیری می‌گردد.

از نقطه‌نظر تکنولوژیکی، میمبل‌ ویمبل یک پروتکل برتر با ویژگی‌های خیره‌کننده به نظر می‌رسد که می‌تواند آغازگر موج جدیدی از حرکت به سوی توسعه بلاک چین باشد.

اگر گرین (و همینطور بیم) قادر به اثبات این مدل اجماع با استناد به تراکنش‌های غیرشفافشان بدون داشتن آدرس‌ها، مقادیر و امضاها باشند، بالاخره می‌توان حریف قدرتمندی برای پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و همچنین ارزهای دیجیتال پیگیر گریز، متصور شد.

وایت‌پیپر اولیه میمبل‌ ویمبل

وایت‌پیپر اولیه میمبل‌ ویمبل توسط تام جدوسور (Tom Jedusor) در سال ۲۰۱۶ و با ارجاع واضحی به کار گرگ مکسول بر روی تراکنش‌های محرمانه و کوین‌جوین به همراه اشاره به مقاله ناشناس قبلی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده و امضاهای متراکم یک‌طرفه (One-way Aggregate Signatures) را معرفی کرده بود، ارائه شد. مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۳ عملگری بود که ورودی‌ها (input) و خروجی‌ها (output) را مانند کوین‌جوین ناشناس می‌کرد.

اولین پیاده‌سازی بر روی میمبل ویمبل که بیم (Beam) نام داشت، در ۳ ژانویه ارائه شد. هم‌اکنون نیز بیم قابل استخراج و در حال اجراست. این بدان معناست که هرکسی می‌تواند با پیوستن به شبکه از آن حمایت کند. هرچند لازمه این کار نیاز به سخت‌افزارهای مخصوص که شامل یک پردازنده گرافیک می‌شود و دانش فنی برای راه‌اندازی یک نود است.

چگونه کار میکند ؟

در پروتکل امنیتی میمبل ویمبل، اساساً از یک روش محاسباتی متفاوت با بیت‌ کوین و خیلی از آلت کوین‌ ها استفاده شده است. این روش ذاتاً محرمانه است و فضای کمتری را اشغال می‌کند. در نتیجه حتی می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به رمز ارزهایی با محوریت محرمانگی مثل مونرو، دش و زی کش داشته باشد.

در یادداشتی که تیم بلاک چین بیم (Beam) که مجهز به پروتکل امنیتی میمبل ویمبل است در سایت مدیوم منتشر کرده دراین‌باره توضیح داده است. در این یادداشت آمده:

میمبل ویمبل از انتشار اطلاعات تراکنش‌ها (آدرس‌ها و مقادیر آن‌ها) به اعضای شبکه بلاک چین جلوگیری می‌کند. در بیت کوین انتشار همین اطلاعات در میان همه گره‌ها باعث کاهش محرمانگی تراکنش‌ها می‌شود.

اما مثلاً در بلاک چین بیم اطلاعات تراکنش‌ها به‌صورت کاملاً مستقیم و بدون واسطه فقط بین طرفین به اشتراک گذاشته می‌شوند.

این دو گره در شبکه برخی از اعمال ریاضی را بر روی کلیدهای محرمانه و مقادیری که ارسال و دریافت شده‌اند انجام می‌دهند و مجموعه این عملیات به‌عنوان رشته درهم این تراکنش (Hash) عمل می‌کند.

در مرحله بعدی رشته درهم یک تراکنش در رشته‌های درهم سایر تراکنش‌ها ضرب می‌شود تا یک رشته درهم جدید تولید شود. در نتیجه تمام تراکنش‌های موجود در قالب یک بلوک در یک شبکه بلاک چین با میمبل ویمبل در یک رشته درهم ذخیره می‌شوند. همین نکته باعث می‌شود تا بلاک‌چین‌هایی که از این پروتکل امنیتی استفاده می‌کنند، مقیاس‌پذیری بالاتری داشته باشند.

از یک دیدگاه دیگر میمبل ویمبل عملکردی شبیه به یک زنجیره جانبی (Sidechain) دارد که می‌تواند در کنار بیت کوین یا آلت‌کوین‌ ها راه‌اندازی شود و به کاربران اجازه دهد تا تراکنش‌های خود را در قالب ساختاری که برای شما توضیح دادیم ارسال و دریافت کنند.

حریم خصوصی در پروتکل بلاک چین میمبل ویمبل (mimblewimble)

معاملاتی که در میمبل ویمبل انجام می گیرند اغلب مبهم هستند، اما همچنان می توانند مورد تایید قرار گیرند. هرچند هیچ آدرس دقیقی از این مبادلات وجود ندارد و مقادیر انجام شده نیز کاملا پنهانی هستند. میمبل ویمبل در واقع به ویژگی رمزنگاری منحنی بیضی (ECC) برای ساختن معاملات بر اساس تایید مبلغ صفر و همچنین مالکیت کلید های خصوصی متکی است.

بررسی معاملات با ویمبل میمبل مستلزم آن است که مجموع خروجی معامله منهای مجموع ورودی ها همیشه برابر با صفر باشد. این کار با استفاده از معاملات محرمانه انجام می شود که هزینه های دوگانه را ثابت می کند؛ و یا با ایجاد صندوق های جدید معامله رخ می دهد که این امر همزمان باعث می شود که مقدار واقعی معامله مسدود شود. میمبل ویمبل مفهوم اصلی خود را از طریق مفاهیم محرمانه (CTs) توسط Greg Maxwell ارائه داده است.

اثبات مالکیت در میمبل ویمبل متکی بر عوامل چشمگیری است که اساسا کلید خصوصی کاربران و همچنین مقادیر بیشماری از هسته تراکنش هستند. این عامل چشمگیر را می توان برای اثبات مالکیت، در یک معامله پنهانی و بدون آشکار سازی ارزش های آن مورد استفاده قرار داد.

مفهوم ارتباط سنجی معاملات بدون اطلاع از هیچ یک از ارزش هایی که در معاملات جابه جا شده است و همراه با اثبات و RingXTs به کار رفته در Zcash و Monero قابل توضیح است.

با این وجود هیچ آدرسی در میمبل ویمبل وجود ندارد؛ در عوض دو کیف پول ارز دیجیتال که در ارتباط با یکدیگر هستند می توانند داده های مربوط به مبادلات را از جایی که گیرنده ارسال می کند به آدرسی که فرستنده دریافت می کند مبادله کند. فقط این شرکت کنندگان در این مبادلات قادر هستند که اطلاعات این تراکنش را ببینید و توسط اشخاص خارجی قابل مشاهده نیستند. دو طرف معامله حتی نیاز نیست که همزمان آنلاین باشند.

علاوه بر این، بلاک ها در بلاک چین ها معاملات جداگانه را فهرست نمی کنند (حتی اگر مبهم باشند)، بلکه آن ها را به یک تراکنش واحد با ورودی ها و خروجی های یکسان متصل می کنند. زمانی که یک بلوک خاص در حال مشاهده است سایر بلوک ها قابل دیدن نیستند. معاملاتی که در میمبل ویمبل به صورت موثر انجام می گیرند در کوین جوین یک حالت غیرتعاملی دارند و نمی شود آن ها را از یکدیگر جدا کرد.

منابع :
arzdigital.com
arzcell.com
bitcointallk
arzmonitor

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها