آموزش ماینینگ, ماینینگ, نقد و برسی سخت افزار

رایزر کارت گرافیک چیست و چه کار میکند ؟

رایزر کارت گرافیک
در دنیای تکنولوژی به اقتضای نیازهای جدید، محصولات جدید در برنامه‌ی تولید شرکت‌ها قرار می‌گیرند. رایزر کارت گرافیک از این دست محصولات است. این قطعه برای استفاده در خارج از کیس کامپیوتر و کاربرد آن در اتصال چندین کارت گرافیک برای انجام امور گرافیکی و یا ساخت سیستم‌های سروری یا ماینینگ است.
در این مطلب تمرکز بر روی کاربری رایزر کارت گرافیک برای ماینینگ است. مانند محصولات دیگر، بازار رایزر هم پر از انواع مختلف و اصطلاحات جدید زیادی است و افراد بی تجربه ممکن است در انتخاب کالای مورد نظرشان اشتباه کنند. بنابراین برای انتخابی صحیح اطلاعات بیشتری باید کسب کرد. با ما همراه شوید.

علت نیاز به رایزر کارت گرافیک
در گذشته از واحد پردازنده مرکزی کامپیوتر (CPU) برای ماینینگ استفاده می‌شد و ظرفیت آن در ماینینگ اهمیت داشت اما به دلیل سختی واحد پردازنده و استفاده از کارت گرافیک برای ماینینگ دیگر استفاده از CPU منسوخ شد.
استخراج کنندگان بیت کوین نسبت به کاربری خود اگر نیاز به تعویض و یا ارتقای کارت گرافیک دارند به سراغ رایزر کارت گرافیک می‌روند. زیرا کارت گرافیک قدرتمند، توانایی پردازش سریع داده‌ها را دارد و هرچه تعداد کارت گرافیک بیشتری داشته باشید سود بیشتری در ماینینگ کسب خواهید کرد.
در اینجا رایزر کمک می‌کنید که شما به صورت همزمان چندین کارت گرافیک را بدون محدودیت فیزیکی به کار ببرید. معمولا بدون رایزر هم سر و صدا و هم گرمای زیادی ایجاد می‌شود زیرا جریان هوای کافی وجود ندارد و از طرفی بسیاری از مادربردها به دلیل داشتن تنها یک اسلات، سیستم‌های چند گرافیکی را پشتیبانی نمی‌کنند.
با ویژگی‌هایی که این کابل‌ها دارند می‌توانید کارت گرافیک را در مقابل پنجره، نزدیک به یک لیوان آب یا هر مکانی که می‌خواهید قرار دهید زیرا این نوع کابل‌ها هم دارای انعطاف پذیری بالا هستند و هم جنس روکش آنها خاص است. در این میان توجه به دو مورد اهمیت دارد:
⦁ انتخاب کابل مناسب
⦁ استفاده از صحیح از آن
هر دو می‌شد تواند به طور جدی روی عملکرد کارت گرافیک تاثیرگذار باشند
ویژگی کارت گرافیک برای ماینینگ
در انتخاب کارت گرافیک چندین معیار برای استفاده در فرآیند ماینینگ باید در نظر گرفت:
⦁ میزان هشینگ: توان کارت گرافیک باید در حدی باشد که بازدهی و خروجی آن حداقل ۲۰ مگا هش باشد.
⦁ میزان حافظه: هر چه میزان حافظه‌ی کارت گرافیک بالاتر باشد قادر به استخراج بیت کوین بیشتری است.
⦁ میزان توان مصرفی: هر چه توان مصرفی کارت گرافیک کمتر باشد، هزینه برق کمتری ایجاد می‌کند و این مساوی با سود بیشتر خواهد بود.
انواع رایزر کارت گرافیک برای ماینینگ

اگر بخواهیم مقایسه‌ای به عمل آوریم سیستم ماینینگ، سخت افزار تقریبا مشابهی با ترکیب یک کامپیوتر معمولی و گیمینگ دارد در واقع هیچ گونه قطعه‌ی مخصوصی برای این امر در نظر گرفته نشده است. هرچه سرعت پردازش بالا برود میزان گرمای ایجاد شده نیز افزایش می‌یابد بنابراین استفاده قطعه‌ای داخل کیس به دلیل این افزایش دما کار عاقلانه‌ای نخواهد بود. با افزودن یک رایزر می‌توان به پردازش داده‌ها سرعت بخشید و باعث افزایش دمای کمتری رو به رو شد.
افرادی که کار استخراج ارز دیجیتال را انجام می‌دهند قادر نخواهند بود از لحاظ فیزیکی چندین کارت گرافیک را به مادربرد اضافه کنند بنابراین به کابل افزایش دهنده یعنی همان رایزر نیاز خواهند داشت. این نوع کابل‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:
⦁ کابل‌های فعال
⦁ کابل‌های غیر فعال
نقش این نوع کابل‌ها ایجاد ارتباط است و برای تامین انرژی دارای پورت جداگانه جداگانه‌ای هستند که مستقیما به منبع تغذیه متصل می‌شوند. نکته قابل اهمیت در استفاده از این نوع کابل میزان انرژی دریافتی آنها است که اگر از میزان خاصی عبور کند باعث ذوب شدن سیم‌ها و لایه‌های داخلی مادربرد می‌گردد.
بنابراین توصیه می‌شود حداکثر دو کارت گرافیک با کابل غیر فعال به مادربرد و دیگر رابط‌های فعال مستقیما به منبع تغذیه متصل شوند. این گونه از خطرات احتمالی نیز جلوگیری به عمل می‌شد آید.
یک رایزر کارت گرافیک از این قسمت‌ها تشکیل شده است:
⦁ برد دارای اسلات PCI
⦁ چندین آی سی، مقاومت، خازن به همراه کابل برق
⦁ کابل USB3.0
به طور کلی تفاوت چندانی در میان رایزر ها وجود ندارد. این تفاوت تنها محدود به سوکت اتصال به برق و تعداد خازن ها است و در زمینه‌ی عملکرد تقریبا مشابه یکدیگرند.
مزایای استفاده از رایزر کارت گرافیک
استفاده از رایزر به غیر از امکان استفاده همزمان از چندین کارت گرافیک، فواید دیگری نیز دارد:
⦁ کنترل دمای کارت گرافیک و رساندن آن به کمترین میزان ممکن
⦁ امکان از استفاده از کارت‌های گرافیک بزرگ که در داخل کیس جا نمی‌شوند. این کارت‌های گرافیکی به کمک رایزر که طول زیادی دارد به راحتی در خارج از کیس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
⦁ استفاده از رایزر کارت کرافیگ برای مانینگ و در سیستم‌های سروری
نحوه عملکرد رایزر کارت گرافیک
از رایزر برای جابجایی شکاف PCIe استفاده می‌شود. یک طرف آن به مادربرد و طرف دیگر به کارت گرافیک متصل است.
معمولاً، رایزر شامل سه قسمت است: (در برخی موارد کابل تغذیه برق با بسته اصلی همراه است)
⦁ یک صفحه کوچک با یک پلاگین PCIe x1، که به مادربرد می‌شد رود
⦁ صفحه دیگری با یک سوکت PCIe x16 برای وارد کردن به کارت گرافیک
⦁ یک کابل USB برای اتصال دو برد
توجه: رایزر را به پورت USB وصل نکنید. این پورت برای اتصال بخش‌های رایزر به یکدیگر است.
رایزر فلاپی پین

کامپیوترهای قدیمی از این نوع اتصال به پاورهای CD& DVD ROM و فلاپی درایورها استفاده می‌شد. قطعاتی که نسبت به کارت گرافیک‌های مدرن کم مصرف تر هستند. هر رایزری با استفاده از چنین منبع تغذیه جداگانه‌ای ممکن است موجب بی ثباتی ماینینگ و حتی خطر آتش سوزی شود. بنابراین استفاده از این نوع رایزر را توصیه نمی‌کنیم.
جلوگیری از آتش سوزی
کارت‌های گرافیکی در مقایسه با سایر اجزای کامپیوتر انرژی بسیار بیشتری مصرف می‌کنند بنابراین تامین انرژی و خنک کردن صحیح آنها بسیار مهم است. بنابراین برای اطمینان و صحت قطعات این توصیه ها را دنبال کنید:
⦁ دستگاه ماینر خود را پس از چک کردن رایزر یک به یک تنظیم کنید.
⦁ از کابل‌های قدرت نازک استفاده نکنید زیرا جریان زیاد ممکن است به سرعت سیم‌ها را بسوزاند.
⦁ پدهای نرم را در قسمت پشت رایزر بررسی کنید. این پد از تماس ناخواسته با شاسی، که عمدتاً از جنس فلز است، جلوگیری می‌کند. از بین رفتن این پدها ممکن است موجب ایجاد جرقه و آتش سوزی شود.
⦁ هر از گاهی کابل‌های برق را بررسی کنید. اگر متوجه شدید کابل خیلی گرم یا ذوب شده است، فورا اتصال را تغییر دهید.
جمع بندی
در فرآیند استخراج ارز دیجیتال به دلیل اهمیت سرعت پردازش داده‌ها، قطعات مورد استفاده بسیار اهمیت دارد. از طرف دیگر بالا رفتن سرعت پردازش موجب ایجاد گرمای مضاعف خواهد شد و به دلیل محدودیت موجود بر روی مادربرد و این گرمای اضافی، افزودن کارت گرافیک بیشتری بر روی آن ممکن نیست.
به همین خاطر تولید کنندگان به تولید کابل‌هایی روی آورده‌اند که:
⦁ اولا محدودیت فضا در کیس را از بین برده
⦁ دوما با امکان افزودن کارت گرافیک سرعت پردازش را افزایش داده
⦁ سوما دمای ناشی از فرآیند ماینینگ را کم نموده است
در این مطلب همانطور که گفتیم باید به موارد ایمنی نیز بسیار دقت نمود چرا که با یک بی دقتی ممکن است تمام سرمایه‌ی خود را در ماینیگ با آتش سوزی از دست بدهید.

7 دیدگاه در “رایزر کارت گرافیک چیست و چه کار میکند ؟

 1. بهزاد گفت:

  سلام سوال من اینه که اگه با استفاده از رایزر دوتا کارت گرافیک رو به مادربرد متصل کنم بازدهی واقعا دو برابر میشه یا فقط مقداری بیشتر از یکی میشه

  1. ماینربازار گفت:

   بله بازدهی بالا تر میره

 2. مجید گفت:

  سلام
  آیا میشود
  یک کارت گرافیک رو بدون رایزر به اسلات اصلی وصل کرد و مابقی رو با ریزر متصل نمود؟

  1. ماینربازار گفت:

   بله میشود
   اما برای این کار شما میتوانید یک رایزر به اسلات اصلی هم متصل کنید اما جاگزاری رایزر در اسلات اصلی قلق دارد

 3. mahsa_1018 گفت:

  سلام وخسته نباشید
  مقاله خوبی بود الان زمانی شدهکه واقعا به این نوع رایزرها نیاز داریم من خودم خیلی تو سایت های مختلف گشتم یک سایت پیدا کردم با قیمت مناسب داره عرضه میکنه میزارم براتان خواستین برین خرید کنید البته یک موردی که هست دوتا بیشتر نمیفروشن نمیدونم چرا اینجویر اند اما خوب قیمتشان خوب بود

  1. ماینربازار گفت:

   خیلی ممنون بزودی باقیمت مناسب براتون موجود میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید