راهنمای واتس ماینر M21S

راهنمای واتس ماینر M21S معرفی دستگاه

 

هشریت و مصرف برق:

ماینر Whatsminer M21S با هشریت ایده آل 56 تراهش بر ثانیه و توان مصرفی 3360 وات دارای بهره وری انرژی معادل با 60 ژول بر تراهش می باشد. این محصول با هشریت های مختلف نیز تولید شده است و محدوده قدرت استخراج آن از 45 تا 70 تراهش می باشد.

تکنولوژی:

در ساخت هشبرد های واتس ماینر M21S از تکنولوژی تراشه های 12 نانو متری به نام  TSMC بهره گرفته شده است. شرکت صنایع نیمه ‌هادی تایوان به اختصار تی‌اس‌ام‌سی TSMC  بزرگترین تولیدکننده مستقل و تخصصی محصولات نیمه هادی در دنیا می‌باشد. دفتر مرکزی آن در پارک فناوری شهر شینژو تایوان قرار دارد. این شرکت، سازنده بسیاری از محصولات نیمه هادی و سیلیکونی دنیاست بگونه‌ای که بیشتر تراشه‌های غیر اینتلی دنیا از جمله AMD در این کارخانه به مرحله تولید می‌رسند. TSMC در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده‌است.

مشخصات: Whats Miner M21S

 

راهنمای واتس ماینر M21S اتصالات و نکات ایمنی

بررسی اتصالات ماینر: برای این منظور کابل برق منبع تغذیه ، و سیم اتصال به برد کنترل و سیم اتصال به فن ها را چک کنید و مطمئن شوید که به درستی وصل شده اند. چون سوکت ها دارای زبانه می باشند،  همه اتصالات باید به راحتی وصل شوند.

اتصال سیم برق کنترل کننده منبع تغذیه

سیم کنترل برق دارای 14 پین می باشد. شما در تصویر زیر اتصال درست و نادرست را مشاهده می کنید.

اتصال سیم آداپتور کنترل برد

سیم آداپتور کنترل برد دارای 22 پین می باشد. شما در تصاویر زیر اتصال درست و نادرست را مشاهده می کنید

اتصال درست

اتصال نادرست

اتصال سیم برق فن ها

این سیم دارای 6 پین می باشد، و 2 سوکت که برای اتصال فن جلو و عقب کاربرد دارد. نحوه اتصال فن جلو و عقب را در زیر مشاهده می کنید.

اتصال درست فن های جلو و عقب

 

اتصال نادرست فن های جلو و عقب

اتصال  برق هشبرد ها

سوکت برق هشبردها باید به درستی نصب شوند، تا از مشکلات و آسیب های احتمالی جلوگیری شود. لطفا بررسی کنید.

اتصال درست به فاصله سوکت ها توجه فرمایید.

اتصال نادرست

اتصال صفحه مسی به منبع تغذیه

شما باید نحوه اتصال صفحه مسی به تخته هشبرد ها را بررسی کنید تا  بین قطب های مثبت و منفی  اتصال کوتاهی به وجود نیاید. واشر ها و پیچ ها باید به طور منظم و موازی سفت شوند تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری به عمل آید.

اتصال درست                                                                         اتصال نادرست

راهنمای واتس ماینر M21S  – بررسی اتصال محصول

برای بار آخر بعد از اتصال تمام سیم ها دستگاه واتس ماینر را بررسی کنید و مطمئن گردید که هیچ گونه آسیبی با بر قراری جریان برق متوجه دستگاه نمی شود.

راهنمای واتس ماینر M21S  – نکاتی که باید رعایت نمود:

 1. در هنگام حمل دستگاه از سیم ها به عنوان دسته استفاده نگردد.
 2. بلند کردن دستگاه از طریق کابل ها احتمال آسیب فیزیکی به برد ها و سوکت های اتصال را افزایش میدهد.
 3. خرابی های فیزیکی طبق اساس نامه شرکت شامل ضمانت نمی باشد.

 

راهنمای واتس ماینر M21S آماده سازی محیط برای نصب و راه اندازی دستگاه

لیست تجهیزات لازم برای پیکربندی دستگاه واتس ماینر M21S

راهنمای واتس ماینر M21S نمودار شماتیک شبکه ماینر

آدرس IP پویا

دستگاه واتس ماینر برای اتصال به شبکه به صورت پیش فرض بر روی حالت DHCP تنظیم شده هست تا با ادرس  IP پویا بدست آمده در شبکه شناسایی شود. در این حالت دستگاه واتس ماینر دارای IP مشخصی نبوده و کنترل و مراقبت از آن در شبکه مشکل می شود. بحث در این مورد خود مقاله دیگر نیاز دارد پس شما در صورت علاقه مندی به موضوع به دنیای گسترده شبکه ها ارجاع می دهم.

سرورNTP

زمان اجرای واتس ماینر ، صحت آمار محاسبه و غیره به زمان شبکه NTP بستگی دارد. دستگاه ماینر به طور پیش فرض با چندین آدرس سرور NTP از شبکه عمومی پیکربندی شده است. به منظور سرعت بخشیدن به فرآیند استخراج  از شبکه و بهبود دقت زمان ، توصیه می شود که شبکه را بر روی سرور NTP محلی پیکربندی کنید.

قبل از روشن نمودن ماینر اتصال برق آن را چک کنید.

 1. اگر ماینر مجهز به رادیاتور باشد ، باید قبل از روشن نمودن آن رادیاتورش چک شود.
 2. بررسی کنید که سیم کنترل برق ، سیم فن ها و سیم کنترل تابلو آداپتور شل نشده باشند و به طور صحیح وصل شده

باشند.

راهنمای واتس ماینر M21S   تنظیمات ماینر در صفحه وب

نرم افزار واتس ماینر تولز را اجرا کنید.

برای تنظیم ماینر به وسیله کامپیوتر هر دو باید در یک شبکه آدرس IP قرار داشته باشند. ، نرم افزار Whats Miner Tools را روی رایانه شخصی اجرا کنید ، و زبانه ” Detect IP” را انتخاب کنید. و بر روی Start کلیک کنید.

راهنمای واتس ماینر M21S   آدرس IP گزارش شده توسط Miner را بررسی کنید.

بعد از روشن شدن دستگاه در حدود 30 ثانیه ، در شرایط عادی ، چراغ زرد پورت شبکه همیشه روشن است و چراغ سبز چشمک می زند. دکمه عملکرد IPFOUND  ، دکمه برجسته روی پانل کنترل ماینر را برای بیش از 5 ثانیه فشار دهید ، دو LED در سمت راست چند بار چشمک می زنند و این نشان می دهد که این دستگاه آدرس IP و MAC واحد را به شبکه منتقل کرده است.

شما با این کار آدرس IP و Mac گزارش شده از طرف دستگاه را در نرم افزار WhatsMinerTools مشاهد خواهید کرد.

نکات:

 1. تمام چراغ های موجود در پنل کنترل دستگاه بعد از روشن شدن روشن نشده اند ، لطفا بررسی کنید که منبع تغذیه کابل برق 220 ولت و کابل برق 16A قابل اعتماد هستند، یا اتصال صحیح است.
 2. اگر نشانگر در سمت راست پنل کنترل دستگاه روشن است ، اما پورت شبکه روشن نیست یا چراغ سبز چشمک نمی زند ، اتصال کابل شبکه قابل اطمینان است و یا کیفیت کابل شبکه مطلوب است.
 3. کامپیوتر و ماینر که نرم افزار WhatsMinerTools را اجرا می کند باید در یک بخش شبکه قرار داشته باشند. در غیر این صورت ، نرم افزار ممکن است پیام را از دستگاه دریافت نکند ، به طوری که آدرس ip و اطلاعات آدرس Mac که توسط دکمه ipfound دستگاه گزارش شده اند قابل استعلام نیستند.
 4. اگر در کامپیوتر نرم افزار WhatsMinerTools را اجرا کردید ، و روی “شروع” کلیک نمودید ، بدون اینکه به طور دستی دکمه ipfound را فشار دادید ، این نرم افزار بطور خودکار آدرس IP و آدرس Mac دستگاه را پیدا کرد. در این زمان ، ممکن است دکمه ipfound ماینر توسط پنل گیر کرده باشد.
 5. در صورتی که با فشار دادن دکمه ipfound نرم افزار آدرس IP و Mac را دریافت نکرد شما باید واتس ماینر را به تنضیمات کارخانه برگردانید و بعد مجددا سعی نمایید. برای این کار دکمه Reset را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.

راهنمای واتس ماینر M21S تنظیم IP آدرس استاتیک

IP آدرس پویا واتس ماینر را به یک IP آدرس برنامه ریزی شده تغییر دهید. برای این کار از آپی آدرس گزارش شده توسط نرم افزار Whats Miner Tools استفاده کنید. آن را در آدرس بار مرورگر سیستم وارد نمایید Enter را بزنید. با استفاده از کاربر root و رمز عبور پیش فرض وارد شوید.

پس از ورود به رابط کاربری واتس ماینر M21S به تب Configuration و بخش interfaces بروید. در صفحه باز شده روی Edit کلیک نمایید.

در بخش  Common Configuration در قسمت protocol حالت Static address را انتخاب نموده و روی Switch protocol کلیک نمایید.

در صفحه باز شده برای پیکربندی آدرس استاتیک مواردی چون: آدرس IP ، ماسک ، دروازه ، آدرس پخش و آدرس DNS را به آدرس های برنامه ریزی شده واقعی ماینر تغییر دهید. و در آخر روی “ذخیره و اعمال- Save & Apply ” در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید.

توجه داشته باشید:

 • پس از ذخیره و اعمال ، برای ورود به رابط کاربری واتس ماینر M21S  باید آدرس IP استاتیک تازه تنظیم شده را وارد کنید.

راهنمای واتس ماینر M21S   تنظیمات استخر و داده های کارگر و آدرس سرور NTP

تنظیمات استخر و کارگر

 1. پس از ورود به بخش Configuration- > CGMiner Configuration بروید.
 2. در صفحه پیکربندی-Cgminer ، آدرس آدرس معدن ، نام کارگر معدن را تغییر دهید ، پس از اصلاح ، روی ” Save & Apply” در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید تا پیکربندی تغییر یافته را ذخیره کنید.

نکته: پس از تغییر پیکربندی استخر استخراج ، پس از شروع مجدد برنامه cgminer یا تنظیم مجدد صفحه کنترل ، پیکربندی تغییر یافته مجدداً راه اندازی می شود.

برای بررسی اینکه آیا تغییرات پیکربندی موثر است، cgminer را مجددا راه اندازی نمایید. در رابط کاربری واتس ماینر ، وضعیت: CGMinerStatus  را انتخاب کنید.

در صورت عدم موثر بودن تنظیمات انجام گرفته شما نیاز به یک Reboot مجدد دستگاه دارید. برای این کار به System > Reboot بروید. در صفحه باز شده روی Perform reboot  کلیک کنید.

حدود نیم دقیقه پس از راه اندازی مجدد واتس ماینر ، مرورگر به طور خودکار به صفحه ورود به سیستم پرش می کند.

آدرس سرور همگام سازی NTP را تغییر دهید (اختیاری)

پس از ورود به رابط کاربری System->>System را در رابط انتخاب کنید تا وارد صفحه پیکربندی Cgminer شوید.

 

 

 

در رابط پیکربندی cgminer ، آدرس سرور NTP را اضافه یا اصلاح کنید. معدنکار به طور پیش فرض با چهار آدرس سرور NTP پیکربندی شده است.

شما می توانید در در سایت http://www.pool.ntp.org/zone/، آدرس سرور NTP عمومی را برای منطقه و کشور خود پیدا کنید و در تنظیمات Miner وارد نمایید. برای مثال سرور ایران:

لینک

البته ممکن است در چند مدت یکبار بروز شود و شما باید پیگیری کنید. مراجعه به بند یک

در انتها بر روی Save & Apply کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

بررسی وضعیت عملکرد ماینر

پس از اتصال واتس ماینر به شبکه بهره برداری ، وارد دستگاه شوید و وضعیت عملکرد دستگاه را بررسی کنید.

 1. در رابط کاربری ماینر به Status->CGMiner Status بروید.
 2. محاسبه کلی دستگاه استخراج ، سرعت فن جلو و عقب ، اتصال به استخر ، قدرت محاسبات هشبرد ، دمای صفحه برد و سایر شرایط کار را مشاهده کنید.

نکات:

 1. هنگامی که سیم کشی واتس ماینر صحیح باشد و شبکه عادی باشد ، پس از روشن شدن ، ماینر شروع به جستجوی خودکار فرکانس می کند. آزمایش جستجوی فرکانس حدود 15 دقیقه طول می کشد و بعد استخراج رسمی انجام می شود ، این زمان سرعت هش طبیعی است. اگر جستجو هنوز به پایان نرسیده باشد ، میزان هشی که مشاهده می کنید کمتر از میزان هش معمولی خواهد بود.
 2. اگر دمای صفحه هش بالاتر از 85 درجه باشد ، سرعت فن بیش از 6100 دور در دقیقه است ، در این صورت واتس ماینر فرکانس کار را کاهش می دهد ، میزان هش پایین تر از حد معمول خواهد بود. تهویه و خنک کننده معدن باید اقدامات لازم را انجام دهد تا دمای ورودی هوا معدن زیر 40 درجه باشد
 3. اگر کابل فن قابل به طور صحیح به صفحه کنترل متصل نباشد ، سرعت فن مربوطه 0 است ، که باعث می شود درجه حرارت ماینر بیش از حد بالا باشد و هشبرد با فرکانس و هش پایین کار کند.
 4. در صورت عدم مشاهده دمای برخی از تخته های هش ، نیاز به خاموش کردن ماینر ، اتصال مجدد کابل برق و کابل داده (یک طرف صفحه کنترل ، یک طرف برد هش) مربوط به صفحه هش دارید ، برای اطمینان از اتصال مطمئن.

راهنمای واتس ماینر M21S –  پیکربندی معدنچی در دسته ها ، بررسی وضعیت ، بروزرسانی سیستم عامل

می توانید  برای پیکربندی دسته ای ، بررسی وضعیت ، بروزرسانی سیستم عامل ، عملیات تفصیلی از نرم افزار Whats Miner Tool استفاده کنید ، به “راهنمای عملیاتی Whats Miner Tool”  مراجعه کنید.

لینک مرتبط:

1 راهنمای واتس ماینر Tools

نظرات (7)

سروش

ممنون از توضیحات کامل و عالیتون.فقط کاش در مورد مشکلات احتمالی و اینکه اگر دستگاه نیاز به تعمیر داشت مشکل رو از کجا بفهمیم و کجا برای تعمیر ببریم هم چیزی میگفتید.آخه دستگاه من ارور۲۰۱۰میده.نمیدونم مشکل نرم افزاری داره یا سخت افزاری؟

  ماینربازار

  سلام اقای سروش
  بزودی قسمت جدید به سایت اضافه میشه تحت عنوان تعمییر پذیری برسی دقیق دستگاه از نظر خرابی و امکان تعمییر شدن

امیرعلی

سلام خسته نباشید
راسته میگن m21 به روغن حساسه و بعد چن ماه تو روغن پاورش میسوزه؟؟

  ماینربازار

  سلام کلا این دستگاها برای روغن طراحی نشدن
  بله احتمال از کار افتادن سایر قطعات نیز هست

سروش

سلام وقتتون بخیر..دستگاه منم دقیقا همین مشکل رو داره.هنوز استفاده نکردم از همون اول اینجوری بود و ارور ۲۰۱۰ میداد.تعمیر کار دید گفت مشکل از پاور باید باشه ولی مطمئن نبود.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ماینربازار

  سلام این دستگاها برای کار در روغن طراحی نشدن فن پاور زور زیادی در روغن باید بزنه و براشلس با فشاری که بهش میاد خراب میشه
  بله درست هست

سروش

دستگاه من توی روغن نیست.سیستم خنک کاری هوا خنک فابریک خودشو داره که با یه فن صنعتی در جلوی دستگاه این رویه رو تقویت کردم و دما هم بالای ۷۲ درجه نیومده تا الان.ولی نمیدونم چرا قبلا ارور ۲۰۱۰ میداد و بعد آپگرید بعداز گذشتن حدود ۵۰-۶۰دیقه ریست میشه.نمیدونم مشکلش چی هست

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها