آموزش کیف پول ارزهای دیجیتالی

آموزش لجر نانو اس

درمورد کیف پول دیجیتال لجر نانو اس شاید مطالبی را خوانده یا شنیده باشید، اما به طور کلی، یک نوع کیف پول سخت افزاری به شمار می‌رود که وسیله‌ای برای ذخیره‌ی آفلاین و کد شده‌ی کلیدهای خصوصی رمز ارزها است. از قابلیت‌های آن به ارسال و دریافت بسیاری از رمز ارزها مانند بیت کوین و اتریوم با اتصال به کامپیوتر یا تلفن همراه اشاره می‌شود.

روز به روز استقبال از کیف پول‌های سخت افزاری به وسیله صاحبان رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم در حال افزایش است. اما دلیل این همه استقبال چیست؟ در واقع مزیت‌هایی برای کیف پول‌های سخت افزاری وجود دارد که در کیف پول‌های آنلاین و صرافی‌ها مشاهده نمی‌شود و یا اگر هم مزیت‌هایی داشته باشند نسبت به سخت افزاری ها کمتر است.

بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کنند زیرا یکی از مهمترین مزیت‌های این نوع کیف پول‌ها امنیت بالای آنها نسبت به استفاده از کیف پول‌های آنلاین یا نگهداری در صرافی‌ها است. در ادامه به بررسی کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس می‌پردازیم و نحوه کار با آن را معرفی می‌کنیم.

معرفی لجر نانو اس و مقایسه آن با بقیه مدل ها

یکی از محصولات برند معروف کیف پول لجر، لجر نانو اس (Ledger Nano S) نام دارد. هم اکنون مشتریان زیادی از این نوع کیف پول استفاده می‌کنند. از دیگر محصولات این شرکت عبارت‌اند از:

 • لجر بلو (Ledger Blue)
 • لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

لجرنانو اس، به عنوان یک کیف پول سخت افزاری قابل اطمینان تلقی می‌شود و قادر بوده است با محبوبیت و موفقیت‌هایی که داشته تعداد بازدیدهای بسیار خوبی بر روی سایت کسب کند. نگهداری ارزهای رمزی نظیر بیت‌کوین، ریپل، اتریوم، بیت‌کوین‌کش و سایر ارزها به وسیله این دستگاه صورت می‌پذیرد.

برای لجر نانو اس یک نمایشگر OLED بر روی دستگاه تعبیه شده است به‌منظور اینکه بررسی و تأیید PIN، برگرداندن کد (نشانه مبنا)، ارسال تاییدیه انجام شود. لجر نانو اس بیشتر دکمه‌های فیزیکی کیف‌پول که در سمت دیگر قرار گرفته است را به کار می‌گیرد.

برخی تفاوت لجر نانو اس و لجر نانو ایکس و لجر بلو

 • قابلیت لجر نانو ایکس با استفاده از بلوتوث به دستگاه‌های تلفن همراه
 • قابلیت ذخیره اطلاعات بیش از ۱۰۰ برنامه دارایی‌های کریپتو به وسیله لجر نانو ایکس را که نسبت به نانو اس (Nano S) افزایش ۶ برابری داشته است.
 • مدل نانو ایکس بسیار گران‌تر از مدل نانو اس است به دلیل اینکه قابلیت‌هایی همچون موارد ذکر شده را دارا است.
 • لجر بلو در برابر لجرنانو اس دارای صفحه نمایش بهتر و بزرگتری است و قیمت بالاتری نسبت به لجر نانو اس دارد.

به دلیل اعتراضاتی که توسط کاربران صورت گرفت این شرکت تصمیم گرفته است در بروزرسانی دارایی‌های جدید، قابلیت‌های جدیدی در این مدل به وجود آورد. از جمله این قابلیت‌ها استفاده از نرم افزار موبایلی لجر لایو (Ledger Live) برای کیف پول مدل نانو اس به شمار می‌آید.

نکاتی قبل از خرید و راه اندازی لجر نانو اس

در این قسمت نکاتی را شرح می‌دهیم که باید قبل از خرید یک لجر نانو اس آنها را رعایت کنید و به آنها توجه کنید. زیرا ندیده گیر‌ی این نکات در آینده ممکن مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.

 • برای خریداری لجر به وب سایت ماینربازار مراجعه کنید. اگر این کار را انجام دهید تضمین می‌کند کیف پولی که دریافت کرده‌اید هرگز دچار تغییر نشده است.
 • قبل از اینکه کیف پول خود را به رایانه وصل کنید، آن را با یک نرم افزار آنتی‌ویروس خوب پاک سازی کنید. زیرا بنا به فرض اینکه کیف پول لجر شما عاری از ویروس است حتماً ضمانت نمی‌کند که رایانه شما عاری از ویروس باشد.
 • پس از اینکه کیف پول خود را راه اندازی کردید برای استفاده از آن عجله نکنید زیرا برخی بخش ها ممکن است جعلی بوده و اگر یک اشتباه کوچکی انجام بدید ممکن است نابودی تمام ارز شما را در پی داشته باشد.

محتویات داخل یک جعبه لجر نانو اس شامل چه مواردی است؟

 • دستگاه لجر نانو اس
 • یک کابل میکرو یو اس بی
 • بند برای انداختن دستگاه دور گردن
 • حلقه و آویز برای جاسوییچی
 • برگه ریکاوری برای نوشتن عبارت رمز

نصب لجر نانو اس به چه صورتی است؟

نصب لجر نانو اس کار پیچیده‌ای نیست و شما به راحتی قادر خواهید بود آن را نصب و راه اندازی کنید. برای این کار باید به ترتیب مراحل را طی کنید.

مراحل نصب لجر نانو اس

 • در ابتدا، برای اینکه روشن شود آن را به یک رایانه متصل کرده و برای این کار یک کابل میکرو یو‌اس‌بی به کار ببرید.
 • نرم افزار را نصب کنید.
 • در این مرحله شما باید یک رمز (پین کد) چهار رقمی را در قسمت خواسته شده بنویسید. برای اینکه به ۴ رقم مد نظر خود دست یابید، فقط با استفاده از دکمه‌ها، اعداد را بالا و پایین کنید.
 • بعد از اینکه عدد ۴ رقمی مورد نظر را مشخص کردید، کار بعدی فشار همزمان دو دکمه با یکدیگر است.
 • در این مرحله باید دوباره رمز ۴ رقمی قبلی را تایپ کنید. به این منظور، مرحله قبلی یک بار دیگر باید تکرار شود.
 • مرحله پس از تنظیم رمز ۴ رقمی، یادداشت یک عبارت ۲۴ حرفی است. این عبارت به معنای عبارت بازیابی اطلاعات (در صورت مفقود شدن رمز) است. این کلمات به صورت تکی می‌آیند و برای اینکه کلمه بعدی بیاید، دکمه سمت راست باید فشرده شود.
 • یک برگه که حاوی ۲۴ خانه است به وسیله شرکت سازنده نیز به همراه دستگاه ارائه می‌شود که این ۲۴ واژه به ترتیب داخل هر خانه باید نوشته شود.
 • سپس بایستی دو واژه به صورت تصادفی به وسیله کاربر تعیین شود. به این صورت که اگر اعلام شود که باید کلمه دهم انتخاب شود، کاربر باید جستجو کرده و کلمه دهم را انتخاب کند.
 • در این مرحله باید نوع ارز دیجیتال به وسیله کاربر مشخص شود، به عنوان مثال اگر با ارز بیت کوین سر و کار دارد باید B را انتخاب کند. در نهایت اقدام به فشار دو دکمه دستگاه با یکدیگر کند.
 • سپس کیف پول دیجیتال در اپلیکیشن لجر منجر کروم (Ledger Manager Chrome) قابل مشاهده است. این به این معنا است که راه‌اندازی دستگاه به پایان رسیده است و اکنون دستگاه آماده شده است که با آن ارز دیجیتال دریافت کنید.

چگونه با لجر نانو اس ارز انتقال دهیم؟

انتقال ارز توسط لجر نانو اس مراحل متفاوتی دارد و در نه مرحله ما آنها را به شما توضیح خواهیم داد.

مرحله اول

اجرای برنامه کیف پول لجر روی دسکتاپ خودتان اولین گام است.

مرحله دوم

اتصال کیف پول Ledger Nano S به دستگاه خودتان به منظور آزاد سازی قفل آن با تایپ پین‌کد. دقت داشته باشید که پین کد فقط باید نزد خودتان بماند و نباید در دسترس کسی قرار بگیرد. زیرا با دسترسی به این کد اگر دستگاه شما در دسترس باشد به راحتی قابلیت ورود به کیف پول برای او مهیا می‌شود.

مرحله سوم

پس از اتصال دستگاه لجر شما به کامپیوتر، برنامه بیت‌کوین را روی دستگاه خودتان شروع کنید. در این هنگام انتخاب از بین بیت کوین و بیت کوین کش را پیش رو خواهید داشت. (در صورتی که هدف شما ارسال بیت‌کوین است، گزینه انتخابی شما بیت کوین خواهد بود.)

مرحله چهارم

بعد از گذر از این مرحله، دو نوع آدرس Legacy یا Segwit وجود دارد که با توجه به نوع بیت کوین یکی از این دو را باید انتخاب کنیم. اگر بیت‌کوین در آدرس‌های Legacy قرار گرفته باشد (که با عدد ۱ شروع می‌شود) باید گزینه Legacy را انتخاب شود. در صورتی که بیت‌کوین در آدرس‌های Segwit قرار دارد (که با عدد ۳ شروع می‌شود) باید گزینه Segwit انتخاب شود.

مرحله پنجم

در این مرحله چند ثانیه باید صبر کنید که همگام‌سازی صورت بگیرد به منظور اینکه به کیف پول بیت‌کوین مد نظر منتقل شوید.

مرحله ششم

در این مرحله صفحه‌ای را مشاهده خواهید کرد که حساب شما، موجودی، ارسال و دریافت و سایر تنظیمات را در بر می‌گیرد.

مرحله هفتم

با کلیک روی دکمه ارسال به صفحه جدیدی منتقل می‌شوید.

مرحله هشتم

در این قسمت مقدار بیت‌کوین موردنظر برای انتقال و آدرس گیرنده را بنویسید. برای اطمینان در صورت وجود اسکنر Qr Code، آدرس گیرنده بیت‌کوین را اسکن کنید. برای اینکه از ایجاد اشتباه در ورود آدرس جلوگیری شود.

قابلیت افزایش یا کاهش کارمزد تراکنش با استفاده از گزینه transaction fees وجود دارد. انتخاب کارمزد کم (low)، افزایش زمان وصول به مقصد بیت‌کوین را در پی دارد. با استفاده از مکان انتخاب Custom Fee باید مقدار کارمزد تراکنش باید دستی وارد شود. این گزینه برای افراد ماهر مناسب است برای افراد تازه کار گزینه آماده شده توصیه می‌شود.

مرحله نهم

در صورتی که همه فیلدها را صحیح پر کرده‌اید، تراکنش را به وسیله دکمه send ارسال کنید.
بعد از اینکه تراکنش ارسال شد، سایت‌های Bitcoin Explorer قابل مشاهده خواهد بود.

نکات امنیتی مربوط به لجر نانو اس

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید نگهداری با دقت از عبارت بازیابی است. اگر این عبارت بازیابی دست کسی بیفتد به راحتی قادر خواهد بود ارز موجود در لجر اس نانو (یا هر کیف پول دیگری) نفوذ کند.

در لجر نانو اس این قابلیت وجود دارد که حتی اگر به رایانه وصل نباشد قابل راه‌اندازی است. برای حفظ امنیت هر بیشتر لجر نانو اس استفاده از Electrum بر روی رایانه و یا MyCelium بر روی گوشی اندروید توصیه می‌شود. به گزارش پروژه امنیت باز بیت کوین (Open Bitcoin Privacy Project) در سال ۲۰۱۶،  کیف پول لجر از کیف پول بیت کوین امن تر شناخته شد.

قابلیت‌های لجر لایو چیست؟

نرم افزار جدیدی به وسیله شرکت لجر برای دو نوع از محصولاتش (لجر نانو و لجر بلو) ساخته شده است. نام آن لجر لایو است. این نرم افزار با این هدف شکل گرفت که مجموعه‌ای از قابلیت‌های مورد نظر کاربرانی که در دنیای ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، (چه کاربر تازه کار باشد و چه حرفه‌ای باشد) را فراهم سازد.

این نرم افزار به راحتی به عنوان جایگزین نرم افزارهای مبتنی بر کروم شرکت لجر به کار می‌رود. همه افراد دارای سرمایه رمزنگاری شده به وسیله پیشرفته‌ترین فناوری امنیتی باید از حفظ سرمایه خود اطمینان کافی را داشته باشند. از قابلیت‌های این نرم افزار به موارد زیر اشاره می‌شود.

 • قابلیت اجرای این نرم افزار کامل بر روی سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس برای دستگاه‌هایلجر نانو اس و نیز لجر بلو
 • فراهم سازی امکان مدیریت دستگاه و نیز تک تک ارزهای دیجیتال موجود در آن به وسیله لجر لایو
 • محصولی قدرتمند در کنار سادگی و راحتی استفاده از آن

 قابلیت‌های لجر لایو کدام هستند؟

لجر لایو دارای امکانات و قابلیت هایی بسیاری است که آن تبدیل به یک نرم افزار قوی کرده است.

۱. نصب آسان

به آسانی قادر خواهید بود در این نرم افزار یک دستگاه لجر تعریف کنید. قابلیت انتقال اطلاعات موجود کاربران کنونی با چند کلیک به لجر لایو امکان پذیر خواهد بود.

۲. حساب دارایی‌های چندگانه

به وسیله لجر لایو امکان اینکه از یک مکان همه حساب‌های ارز دیجیتال افراد در دسترس باشد، فراهم می‌شود. با این قابلیت از چند نرم افزار مختلف برای ارزهای دیجیتال متفاوت بی نیاز می‌شوید.

۳. مشاهده ارزش آنی دارایی دیجیتال

از دیگر امکانات این نرم افزار این است که افراد قابلیت مشاهده ارزش ارزهای دیجیتال موجود در دستگاه بر اساس قیمت‌های لحظه‌ای بازار را خواهند داشت.

۴. تراکنش‌های امن

تراکنش‌های امن از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار است به این صورت که راهنمایی‌هایی بر روی صفحه نمایشگر نمایش داده می‌شود برای اینکه از درستی و صحت نشانی فرستنده یا گیرنده اطمینان حاصل شود.

در پایان

همان طور که در مطلب بالا توضیح داده شد، روش‌های مختلفی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از کیف پول سخت افزاری است که لجر نانو اس یک نوع از این کیف پول‌های سخت افزاری به شمار می‌آید.

در ادامه روند اینکه چگونه این کیف پول را نصب و راه اندازی کنیم و به وسیله آن چگونه ارزها را انتقال دهیم، توضیح داده شد. برخی از نکات مهم که به امنیت بیشتر استفاده از لجر نانو اس کمک می‌کند، معرفی شده است. در انتها نرم افزاری به نام لجر لایو معرفی شد که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود بود.

دیدگاهتان را بنویسید